Parapet do nowego budynku – co warto wiedzieć

Decydując się na postawienie własnego domu, również bardzo istotne jest to, aby wybrać dodatkowe elementy instalacji okna. Inwestor musi zdecydować się na zakup odpowiednich parapetów zewnętrznych i parapetów wewnętrznych. Parapet jest świetnym miejscem na mini domowy ogródek lub postawienie kwiatów, ale także pełni on bardzo ważne funkcje związane z izolacją okna.

Kiedy należy montować parapety zewnętrzny?

Na polskim rynku producenci oferują nowoczesne parapety zewnętrzne stalowe, które najlepiej jest zamontować podczas ocieplenia budynku. Jest to najrozsądniejsze rozwiązanie, ponieważ wtedy nie musimy martwić się o czyszczenie.

Posiadając ściany jednowarstwowe lub trzywarstwowe można zamontować parapety zewnętrzne stalowe okleinowe praktycznie na każdym etapie budowy, ale ważne, żeby było to wykonane przed tynkowaniem. Wykonawcy zalecają również montaż parapetu zewnętrznego podczas występowania sprzyjających warunków pogodowych, ponieważ w innym przypadku pod parapet może dostać się woda i po zamarznięciu elewacja może ulec zniszczeniu.

Który parapet wewnętrzny najlepiej wybrać?

Wybierając odpowiedni parapet wewnętrzny należy przede wszystkim zwrócić uwagę na materiał, z którego jest wykonany. Inwestorzy bardzo często decydują się na to, aby do nowego budynku zastosować wewnętrzne parapety z aglomarmuru albo parapety wewnętrzne z PCV. Stawiając na taki rodzaj parapetu, możemy zamontować go dopiero po pokryciu ścian, a jego instalacja nie wymaga dodatkowego przygotowania wokół okna, ponieważ wystarczy powierzchnię tylko oczyścić i wyrównać. Parapet po montażu powinien dostać zabezpieczony folią i taśmą malarską, aby nie uległ zabrudzeniu podczas wykonywania dalszych prac wewnątrz nowego budynku.

Kto pomoże wykonać montaż parapetów?

Fachowcy od montażu parapetów zewnętrznych doskonale wiedzą o tym, że takie czynności należy wykonać dopiero po montażu okien. Trzeba pamiętać również o tym, że zewnętrzna krawędź parapetu musi wystawać poza linie ściany przynajmniej na 3 cm. Dodatkowo zewnętrzny parapet musi być tak nachylony, aby spadek umożliwił kierowanie wody na zewnątrz budynku. Nowoczesne okna wyposażone są również w specjalną listwę podparapetową, do której montuje się parapet. Montaż parapetu wewnętrznego wykonuje się za pomocą specjalnego materiału, a wybór odpowiedniego tworzywa, z którego pomocą montujemy parapet zależy głównie od tego, z czego został on wykonany. Najpopularniejszym rozwiązaniem jest pianka poliuretanowa, która sprawdza się przy parapetach PCV, a w przypadku parapetów z kamienia należy użyć specjalistycznego kleju.

Najbardziej uniwersalnym produktem do montażu parapetów jest klej montażowy. Można go stosować praktycznie do każdego rodzaju parapetu wewnętrznego oprócz tego wykonanego z marmuru.

Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest zlecenie montażu parapetów profesjonalistom, ponieważ ich odpowiedni montaż będzie decydował o trwałości, a także estetyce na zewnątrz i wewnątrz budynku. Pracownicy z długoletnim doświadczeniem doskonale wiedzą również o tym, że parapet zewnętrzny ma pełnić funkcję odprowadzania wody opadowej. W przypadku większości okien montaż polega na przykręceniu parapetu do profilu okna.