Wybór bramy do garażu jest ważny zarówno ze względu na ochronę samochodu, jak i wygodę wjeżdżania oraz wyjeżdżania. Powinna być ona także dobrze dopasowana do jego rozmiarów oraz położenia na działce. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie bramy garażowej, warto dowiedzieć się więcej o dostępnych na rynku produktach.
Bramy garażowe uchylne
To znany i popularny rodzaj bram. Cenione są przez użytkowników ze względu na prostotę budowy i niską cenę. Składają się z pojedynczego skrzydła, które dzięki rolkom i prowadnicom chowa się pod sufitem garażu. Obsługiwane są ręcznie, jednak sprężyny naciągowe będące częścią mechanizmu otwierania i zamykania sprawiają, że cały proces nie wymaga wiele siły. Do montażu konieczne jest zapewnienie odpowiedniej ilości miejsca zarówno w samym garażu pod sufitem, jak i na zewnątrz. Po złożeniu część skrzydła będzie wystawać bowiem także poza jego obręb.
Bramy garażowe segmentowe
Mają inną konstrukcję niż uchylne i składają się z wielu połączonych ze sobą paneli. Podczas otwierania taka brama zgina się w miejscach łączeń. Dzięki temu zajmuje mniej miejsca i nie wystaje po złożeniu poza garaż. Taka budowa umożliwia również montaż napędu elektrycznego. Dlatego występują one w dwóch wersjach: otwieranych ręcznie i automatycznie. Panele te wypełniane są najczęściej pianką poliuretanową. Jej zastosowanie zapewnia izolację termiczną i akustyczną. Z tego powodu tego typu bramy nadają się do stosowania w ogrzewanych garażach.
Bramy garażowe rozwierne
Najstarszy i najbardziej tradycyjny rodzaj bram. Składają się z dwóch części zamocowanych na zawiasach i otwieranych w taki sam sposób jak drzwi. Zaletą takiego rozwiązania jest prosty montaż i niska cena. Trudno znaleźć również elementy, które mogłyby się zepsuć. Jednak tego typu bramy wymagają odpowiednio dużej przestrzeni przed garażem, aby można je było swobodnie otwierać.
Bramy garażowe roletowe
Stanowią one najdroższy, ale jednocześnie najbardziej wygodny rodzaj zamknięcia garażu. Mechanizm ich działania jest bardzo podobny do rolet okiennych zewnętrznych. Skrzydło bramy jest nawijane podczas jej otwierania na wał napędowy. Umieszczony jest on w kasecie przymocowywanej na suficie nad wjazdem. Całość zajmuje jednak zdecydowanie mniej miejsca niż inne konstrukcje. Dlatego to rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w przypadku małych budynków.
Prawidłowy montaż bram garażowych
Należy pamiętać jednak o tym, że niezależnie od wybranego rodzaju, bramy garażowe muszą być idealnie dopasowane i poprawnie zamontowane. Tylko wtedy będą dobrze spełniały swoją funkcję. W przeciwnym wypadku pojawią się problemy zarówno z ich szczelnością, jak i poprawnym otwieraniem i zamykaniem. Producenci z reguły posiadają pewien wybór produktów gotowych o najczęściej spotykanych wymiarach oraz opcję zamówienia bramy na wymiar. Teoretycznie można poradzić sobie z jej montażem samodzielnie, jednak w przypadku braku odpowiedniego doświadczenia warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy. Najlepiej takiej, która bezpośrednio współpracuje z producentem. Wtedy cały proces przebiegnie szybko i sprawnie.